Jdi na obsah Jdi na menu
 


Technická univerzita v Liberci
Název: ZVU a vlivy světové finanční krize
Jméno a příjmení: Martin Myška
Škola: Technická univerzita v Liberci
Ročník: Druhý
Školní rok: 2008/2009
Datum vypracování: 23.11.2008
Obsah:
 
1.Úvod
                        1.1 – ZVU Hradec Králové
                        1.2 – Mise společnosti
                        1.3 – Vize společnosti
2. Historie
3. Teoretická část – Světová finanční krize (nepatrné proniknutí do problematiky)
                        3.1 – Wall Street
                        3.2 – Pokles akcií
                        3.3 – Krize a Česká republika
                        3.4 – Návrhy pro obnovu stavu před krizí
                        3.4.a – Barack Obama
                        3.4.b – Summit G20
                        3.5 – Plány a návrhy kolující po celém světě
4. Praktická část
                        4.1 – ZVU jako tzv.,,krejčovská firma‘‘
                        4.2 - Světová krize spojená s investicemi obchodních partnerů
                        4.3 – Světová krize – pohyb kurzu a převody měny
5. Závěr – Shrnutí a zhodnocení
 
 
 
ZVU Hradec Králové
 
1.1 Firma, kterou bych se rád zabýval, se nazývá ‚,ZVU‘‘. Toto společenské seskupení představuje vyváženou kombinaci inženýrských, výrobních a servisních kapacit zaměřených na potravinářské, chemické, energetické a ekologické systémy. Od svého založení dosáhla firma mnoha zkušeností a znalostí ve všech oborech činnosti, disponuje technologickým vybavením pro pivovary, cukrovary i pro některé chemické procesy.
   ‚,ZVU‘‘a.s. je mateřskou firmou zabývající se rozvodem elektřiny, realitní činností, montáží, opravou a údržbou vyhrazených elektronických zařízení, výrobou, instalací, opravou elektrických strojů a zařízení. Dceřinou firmou je ‚,ZVU‘‘ Engineering a.s., která má na starost výrobu trubkových výměníků, průmyslových pecí, utilizačních kotlů, reaktorů, nádrží tlakových, provozních a skladovacích, kolon, kouřovodů, komínů a tanků, kompletní realizaci finálních a vyšších dodávek, prováděcí projekty, tepelné a pevnostní výpočty, expediting a koordinaci na staveništi. Engieering je podle slov finančního ředitele ing. Milana Živného – člena představenstva ‚,liga číslo jedna‘‘, která spolupracuje i se zahraničím a je pro firmu nejdůležitější, proto bych se na ni v tomto projektu zaměřil. Druhá dceřiná firma se nazývá ‚,ZVU‘‘ Servis a.s.. Jejími přednostmi je výroba, opravy, montáže a služby ve strojírenství. Tato druhá ‚,dcera‘‘ se zaměřuje především na tuzemský trh.
 
1.2 Misí společností je vysoká odbornost, profesionalita a motivace svých pracovníků, firma chce přinést maximální uspokojení požadavků svých zákazníků.
   Know-how, které ZVU Engineering a.s. a jeho právní předchůdci nashromáždili za 140 let podnikání v oblasti poskytovaných dodávek a inženýrských služeb, minimalizuje investiční rizika zákazníků.
 
1.3 Vizí společnosti jsou těsné a dlouhodobé vztahy se zákazníky a dodavateli s cílem detailně a trvale poznávat jejich potřeby a možnosti. Tato dlouhodobá partnerství jsou zárukou stability našeho podnikání.
   Vlastní zdroje vytvořené podnikáním investuje firma do trvalého vzdělávání pracovníků, zvyšování technické úrovně a kvality zajišťování dodávek a služeb.
 
2.Historie
 
1869 První česká akciová strojírna v Hradci Králové
Malá strojírna vyrábí jednoduchá zařízení podle požadavku zákazníka.
1874 Märky, Bromovský, Šulc
Firma prokazuje svou vyspělost a kvalitu nejen v českých zemích, ale i v zahraničí. Výrobní program se rozšiřuje na potravinářský průmysl, především pro cukrovary a pivovary. Následují různé typy parních strojů, plynojemů a strojů pro cihelny.
1904 Bromovský, Schulz a Sohr
Vstup nového majitele s finančními prostředky rozšiřuje okruh zákazníků.
1910 Pražská akciová strojírna, dříve Ruston, Bromovský, Schulz a Sohr
Původní strojírna se slučuje s pražskou firmou Ruston.
1911 Pražská akciová společnost, Ruštin, Bromovský a Ringhofer
Proběhlo další sloučení, a sice s pražskou firmou Ringhoffer.
1921 Akciová společnost, dříve Škodovy závody v Plzni, závod Hradec Králové
Firma je včleněna do vytvořené akciové společnosti, která splyne se Škodovými závody.
1945 Škodovy závody v Plzni, národní podnik, závod Hradec Králové
Škodovy závody přechází pod národní správu. V tomto období vzniká samostatný odbor výroby zařízení pro chemický průmysl( dusíkárny, rafinerie petroleje).
1950 Škodovy závody Hradec Králové(samostatný národní podnik)
Škodovy závody se stávají národním podnikem.
1953 Závody Vítězného února Hradec Králové, národní podnik
S politickou situací se mění název firmy, staví se nové výrobní haly.
1958 VHJ Závody Vítězného února
Po reorganizaci československého průmyslu vzniká výrobní hospodářská jednotka.
1965 CHEPOS- oborový podnik Brno, Závody Vítězného února, Hradec Králové
Sloučení VHJ Závody Vítězného února HK a VHJ Královopolská strojírna v Brně do odborného podniku CHEPOS – závody chemického a potravinářského strojírenství.
1968 ZVÚ – chemická a potravinářská zařízení, národní podnik, Hradec Králové
Podnik zajišťuje významné zakázky, jako např. čpavkárnu v Rumunsku, cukrovar v Dunajské Stredě, zařízení pro rafinerii Homs(Sýrie) nebo dusíkárnu Pulawy(Polsko).
1972 Závody Vítězného února, národní podnik, Hradec Králové, trust podniků CHEPOS
Jsou realizovány významné zakázky, jako např. výroba močoviny v Piesteritz(NDR).
1988 CHEPOS, státní podnik, Závody Vítězného února, Hradec Králové, kombinátní podnik
Zahájena výroba nové haly pro výrobu biotechnologických zařízení. Jsou opět realizovány významné zakázky jako např. rekonstrukce Islámábád(Írán).
1992 ZVU a.s. Hradec Králové
Podnik se osamostatňuje a vzniká nová akciová společnost.
1997-99 ZVU a.s
ZVU a.s. se transformuje na mateřskou akciovou společnost holdingového typu.
2000 ZVU Engineering a.s.
1.ledna je datem založení dceřiné společnosti ZVU Engineering a.s. jako kompetenční jednotky pro vyšší dodávky a inženýrsko-obchodní služby.
 
 
3. Teoretická část 
 
3.1 Světová krize? Pokusme se teď trochu proniknout do této problematiky.Vše začalo pádem na Wall Streetu, světové burzy zažívají šok.,, Světové burzy se prudce propadají. Po čtvrtečním tříprocentním poklesu na Wall Streetu se přidaly burzy v Asii, Evropě i v Praze. Investoři nevěří tomu, že se americká ekonomika vzpamatuje. Někteří z nich se hromadně zbavují svých akcií. Strmý propad na světových burzách předznamenal tříprocentní pokles na americkém Wall Streetu. O 2,8 procenta dnes spadl tokijský index, akcie na burze v Hongkongu ztratily 2,3 procenta, za celý týden pak šest procent. V podobném tempu ztrácejí hlavní burzy v Šanghaji, v jihokorejském Soulu a v Austrálii.‘‘(ekonomika.idnes.cz z 5.9. 2008)
3.2 Hrozbou jsou i padající akcie.,,Akcie na světových burzách během dneška zažily největší denní propad za více než 20 let. Ukázal to index MSCI, který sleduje pohyb kurzů cenných papírů na největších akciových trzích v celém světě. Burzy v Evropě rovněž prudce klesly a jejich hlavní index je nejníže za téměř čtyři roky. Index MSCI spadl o 4,13 procenta. Výprodeje byly podle obchodníků reakcí na nejistotu kolem amerického vládního ozdravného plánu a vlnu finančních potíží bank v Evropě. Trhy se obávají, že nebude stačit na to, aby ochromený finanční trh oživil.‘‘(ekonomika.idnes.cz z 29.9. 2008)
 
3.3 Jaké následky světové finanční krize znamenají pro Českou republiku? I když se České republiky světová finanční krize zatím nedotkla takovou silou jako např. USA, tak zde máme některé problémy, kterými bych se rád zabýval(viz praktická část).,, Česká národní banka i vláda ujišťují, že finanční krize nebude mít vliv na Českou republiku. Češi si však pravděpodobně vědí rady i bez toho. O krachu bank čas od času zavtipkují, ale vklady na účtech nechávají a podle mluvčích tuzemských bank jim ani nedělají velké starosti.‘‘(ekonomika.idnes.cz z 1.10. 2008)
 
3.4Jaké jsou plány na obnovu, aby se stav navrátil před tuto finanční krizi?
a) Nově zvolený americký prezident Barack Obama má plán:,,V rámci zveřejněného plánu pro ekonomickou obnovu plánuje nově zvolený prezident USA Barack Obama vytvořit 2,5 milionu nových pracovních míst. Pomocí nových míst by mělo dojít k přestavění komunikací a mostů a modernizaci škol. Zároveň chce podpořit vývoj a výzkum nových alternativních zdrojů energie a efektivnějších aut.
   Pokud by se podle Obamy vláda neodhodlala k akci, o miliony pracovních míst by americká ekonomika mohla přijít ještě příští rok. "Když nebudeme jednat rychle a odvážně, mohli bychom podle většiny expertů příští rok ztratit až milion pracovních míst," varoval.
Plán na obnovu chce Obama protlačit Kongresem co nejrychleji, a podepsat ho hne, jak se ujme své funkce v Bílém domě. Obama v sobotu popsal stav americké ekonomiky a své plány na její obnovu nejdetailněji od svého zvolení.
"Nejde jen o to udělat nějaké kroky, které nás vytáhnou z momentální krize. Jde o dlouhodobou investici do naší ekonomické budoucnosti, kterou jsme příliš dlouho ignorovali," prohlásil první černošský prezident USA.
   Realizací plánu by měly vzniknout "nové základy silné a rostoucí ekonomiky". Podle nové hlavy USA je pravděpodobné, že se ekonomická krize ještě prohloubí, než se hospodářství odrazí ode dna. Americké ekonomice prý hrozí především deflační spirála, která by mohla dále zhoršit masivní zadluženost USA.‘‘(ekonomika.ihned z 22.11.2008)reklama
b) Summit G20: Mocní hledají ve Washingtonu lék na recesi:,, Světové hospodářství, svírané finančně úvěrovou krizí, čeká příští rok pohroma. Vůbec poprvé od konce druhé světové války totiž naráz sklouznou do recese USA, Japonsko a eurozóna. Finanční krize uvrhla světové hospodářství do recese, jež může být nejhorší za posledních osmdesát let.
O tom, jak se co nejdříve dostat z recese, se budou ve Washingtonu tento víkend radit nejvyšší představitelé dvaceti velkých zemí tvořících skupinu G20. Jejími členy je sedm průmyslově nejvyspělejších zemí, dále Rusko a významné rozvojové země, například Čína, Indie, Brazílie či Saudská Arábie.
Předpokládá se, že summit schválí alespoň společné rozpočtové injekce na podporu konjunktury. Hlavně evropské země budou požadovat přísnější regulaci finančního sektoru.‘‘(ekonomika.ihned.cz z 15.11.2008)
3.5 Plány a návrhy, jak se dostat ze zapeklité situace finanční krize, kolují po celém světě, teď se zde ovšem nabízí otázky, zda-li vůbec k něčemu tyto návrhy jsou, a jestli pomůžou celému světu dostat se pryč z tohoto ,,šedivého období‘‘. Tato diskuze je na dny, měsíce, možná i roky a na výsledek, jak to vše dopadne, si budeme muset ještě chvíli počkat.
 
4.Praktická část
 
4.1 Na začátek této praktické části by bylo vhodné zdůraznit, že ZVU a.s. je tzv. ,,krejčovská‘‘ firma, která svoji činnost praktikuje pouze po nabídce od jiné firmy a že je výhradně exportní společností. Není tedy divu, že musí své sítě roztáhnout i mimo tuzemsko, tudíž i všude do světa.
4.2 První problém, kterým bych se rád zabýval, je úzce spjat s finanční světovou krizí. Týká se obchodních partnerů ZVU a.s.. Příklad uvedu na Spolaně Neratovice a.s. – dlouholetém společníkovi. Tato chemička, která se zaměřuje na výrobu plastů, důsledkem krize nemůže investovat finance do nových linek a reaktorů. Spolana měla v plánu rozšiřování svojí produkce a teď místo toho uvažuje o snížení.,, Neratovická chemička Spolana uvažuje o tom, že v prosinci omezí výrobu. Důvodem je špatná situace na trhu s hlavními produkty a s tím související jejich malý odbyt. Některé z variant řešení situace počítají i se snížením platů, případně dokonce s propouštěním. Řekl to ve čtvrtek mluvčí Spolany Jan Martínek.
"Projevují se také vysoké náklady při výrobě PVC," podotkl Martínek. Chemičce nenahrává ani fakt, že je vzhledem ke končící sezoně malý zájem o síran amonný, jenž se používá jako hnojivo.‘‘(ekonomika.ihned.cz z 20.11 2008) Pro ZVU nastává také problém – ztráta nových zakázek. Firma se k situaci ohledně Spolany, jak mi bylo prozrazeno, postavila takto: Chemička je na nějakou dobu vystavena mimo spolupráci. A proto se inženýři ZVU snaží o zviditelnění podniku tím, že chtějí dojednat spolupráci s jinou firmou. V dnešní době je velký převis nabídky nad poptávkou. A tak i naše ,,krejčovská‘‘ firma se musí poohlížet jinde. Myslím si, že tento krok je správný a i s finančním ředitelem jsme se dohodli na faktu, že pokud obchodní partner nemá žádné investice pro služby, které ZVU nabízí, tak je pro firmu alespoň na nějaké období nepotřebný a že by se firma měla poohlédnout po náhradě.
4.3 Druhý problém, který jsme řešili na schůzce, souvisí opět se světovou krizí. V tomto případě v kolísavosti měnového kurzu spojený s výplatami. Danou situaci se pokusím popsat na spolupráci s nejdůležitějším spojencem firmy, který není nikdo jiný než dánská firma Haldor Topsoe A/S . Obě firmy spolu obchodují s měnou – euro, což se na první pohled může zdát divné, protože v Dánsku se platí dánskou korunou, u nás korunou českou. ZVU má zavedený účet ve dvou měnách, jednou je koruna česká, druhá již zmiňované euro. V současné době jsou to právě eura, která přitékají na účet ZVU. A jelikož jsou zisky z obchodů určeny pro výplaty, tak zde vzniká problém s převodem. Pro takovýto převod z cizí měny na českou je současný stav silné koruny velmi nevýhodný, proto se musí kalkulovat s každou desetinkou kurzu. My jsme na schůzce zkoušeli různé ,,manévry´´ s posunem kurzů jak směrem nahoru, tak také dolů. Nestačil jsem se divit, jaké rozdíly byly třeba jen ve třech desetinách změny kurzu při např. 100tis. eur s převodem na koruny. Návrhy a pokusy na zlepšení: První návrh byl, aby se mzdy vyplácely v eurech. Tento návrh neprošel z důvodů života v České republice. Další byl stanovit v bance trvalý kurz, při kterém by se peníze směňovaly – zamítnuto z důvodu neustálých změn kurzu. Pan inženýr mi tedy vysvětloval, jak postupuje s takovýmto kolísáním kurzu. Sleduje neustálý pohyb a předpovědi, zda-li se kurz náhodu nebude měnit. Když je očekávání, že bude předpověď příznivá, tak se jednoduše zavolá do banky a zadá se tam požadavek např. o tři desetiny více, než je současný stav na dobu třeba 4 hodin. A buď se kurz zvedne a transakce se provede a nebo nezvedne a musí se volat znova. Slova vyjádření k dané situaci, která mě zaujala jsou následující:,,Je to takový malý hazard.‘‘Můj návrh byl takový, zda se zkoušela domluvit dohoda obchodování v naší - české měně. Na což mi byl odpovězeno:,, Jestli chceme být v podvědomí lidí na celém světě a hlavně v Evropě, tak tomu musíme jít naproti a něco obětovat, v tomto případě obchodování v české koruně.‘‘ S argumentem jsem souhlasil. A poslední věc, na které jsme se shodli, byla, že vše bude jednodušší, až bude mít Česká republika eura.    
 
5. Závěr
 
5.  Závěrem bych chtěl podotknout, že toto setkání s jedním ze členů vedení bylo velmi přínosné. Nikdy předtím jsem na žádné podobné schůzce tohoto typu nebyl. Ze začátku se to asi i projevilo na mém projevu. Pan inženýr byl velice ochotný a laskavý, a i když jsem ze začátku pořádně nevěděl, co po něm chci, měl jsem jen typ, že bych chtěl problém spojit se světovou finanční krizí. Po první jeho myšlence jsme se dali do konverzace a celá hodina a půl se nesla v přátelském duchu. Přínos pro mě byl obrovský. Dozvěděl jsem se mnoho zajímavých a nových poznatků, o kterých jsem neměl doposud ani páru. ,,Hra‘‘ na managera se mi velice zamlouvala.
 
KONTAKTNÍ ÚDAJE:
 
ZVU a.s.
Pražská 155/4
501 01 HRADEC KRÁLOVÉ
Česká Republika
 
Zdroje: Světové burzy zažívají šok (z 5.9.2008), http:// ekonomika.idnes.cz
                Akcie ve světě zažily největší denní propad za 20 let (z 29.9. 2008),
http:// ekonomika.idnes.cz
               Banky: Finanční krize nenutí Čechy vybírat účty(z 1.10.2008),
http:// ekonomika.idnes.cz
               Nově zvolený americký prezident Barack Obama má plán (z 22.11. 2008),
http:// ekonomika.ihned.cz
   Summit G20: Mocní hledají ve Washingtonu lék na recesi (z 15.11.2008),
http:// ekonomika.ihned.cz
               Spolana uvažuje o omezení výrovy z důvodu malého odbytu (z 20.11. 2008),
http:// ekonomika.ihned.cz
               http://zvuengineering.cz
               Profil společnosti, B.I.G. Prague, Business Information Group, 2008
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

1874 Märky, Bromovský, Šulc

(Ondřej Schulz, 24. 2. 2010 14:30)

Dobrý den,

prosím opravte příjmení mého pradědečka Šulc na Schulz.

Jinak zajímavý článek , děkuji za něj.

S pozdravem Ondřej Schulz , schulzondrej@seznam.cz